Niniejsza publikacja jest praktycznym przewodnikiem dla osób piszących prace dyplomowe, ze szczególnym uwzględnieniem prac magisterskich. Skierowany jest głównie do wszystkich studentów, zarówno tych, którzy przygotowują swoją pracę magisterską, jak i tych, którzy chcą wcześniej poznać zasady pisania naukowego. Tutaj znajdziesz praktyczne rady, które pomogą Ci uniknąć wielu błędów natury formalnej, często kompromitujących autorów prac magisterskich.
Książka składa się z czterech części i aneksu. W pierwszej części rozważone zostaną główne zasady związane z metodologią dotyczącą treści pracy. Ich konsekwentne stosowanie gwarantuje, że praca będzie spójna mentalnie i uporządkowana. W drugiej części zostaną przedstawione wymagania dotyczące strony technicznej i wizualnej pracy, tak aby przyszła praca magisterska była estetyczna i praktyczna w czytaniu. Ta praktyczność jest częściowo wyjaśniona faktem, że istnieją określone standardy dla niektórych elementów tekstu (na przykład przypisów), których rzetelne stosowanie ułatwia przekazywanie treści. Tym samym przestrzeganie tych norm zapewnia komunikację w pracy. Część trzecia zawiera praktyczne porady dotyczące procesu przygotowania pracy dyplomowej. Odpowiada na pytanie, od czego zacząć pisać, jak zmotywować się do pracy, jak znaleźć materiały do pracy, jak je archiwizować i jakie często popełniane błędy sprawiają, że pisanie jest trudne do uniknięcia. Część czwarta poświęcona jest omówieniu, jak przygotować się do obrony pracy dyplomowej i jak zachować się podczas egzaminu magisterskiego. Po przeczytaniu tej części student powinien znać oczekiwania recenzentów i komisji egzaminacyjnej.
Oczywiście przedstawione czytelnikowi stanowisko nie wyczerpuje zakresu zagadnień związanych z przygotowaniem i obroną pracy magisterskiej. Skupia się bardziej na wymogach formalnych tej pracy, bez których nie może liczyć na pozytywny odbiór. Punkt ten warto uzupełnić literaturą szczegółowo opisującą metody naukowe specyficzne dla tej dyscypliny.
Zdając sobie sprawę z ewentualnych niedociągnięć, będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie. Pozwolą one udoskonalić ten miniporadnik pod względem treści i formy przekazu. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy przesłali swoje cenne uwagi na mój adres.
Pierwszy rozdział poświęcony został aspektom metodologicznym pracy magisterskiej. Czytelnicy znajdą w nim informacje na temat tego, jak napisać swoją pracę magisterską, aby w rezultacie była ona logicznie spójna oraz jak najlepiej wyrażała to, co chcemy czytelnikom przekazać – w sposób komunikatywny i zwięzły.
Radosław Zenderowski
Technika pisania prac magisterskich i licencjackich. Poradnik
CeDeWu Sp. z o.o., Warszawa 2015