W rozdziale pierwszym niniejszej pracy staraliśmy się wykazać, że w warunkach współczesnego świata gospodarka planowa nie może rozwiązywać problemu podziału na zasadzie bezpośredniego rozdzielnictwa dóbr, czyli na zasadzie reglamentacji konsumpcji. Wymiana musi pozostać nadal przeważającą formą podziału dochodu społecznego. Wymiana zaś zakłada dochody pieniężne jako formę wynagrodzenia za pracę, które następnie zużywane są do swobodnego zakupu dóbr konsumpcyjnych znajdujących się na rynku. Drogą nie dającej się uniknąć imputacji stosunki towarowo-pieniężne sektora konsumpcyjnego są przenoszone na całość gospodarki. Wprowadza to formy towarowo-pieniężne do dziedzin obrotu (obrót pomiędzy przedsiębiorstwami), które z racji centralizacji gospodarki mają charakter quasi-stosunków towarowo-pieniężnych. Występowanie pieniądza w gospodarce planowej jest więc zdeterminowane przez konieczny wymiennopieniężny charakter tej gospodarki[1].
Najbardziej odpowiednim dla gospodarki planowej rodzajem emisji pieniądza papierowego jest emisja na zasadach kredytowych, tj. kreowanie pieniądza na pokrycie określanych potrzeb obrotu[2]. Zawiera ona mechanizm dostosowywania emisji pieniądza do określonego zapotrzebowania na płynność. W gospodarce planowej zapotrzebowanie na pieniądz jest określane przez zadania produkcyjne regulowane centralnie i wyrażone w wymiarze fizycznym. Zadania te determinują realny obrót gospodarczy, który wymaga określonej ilości pieniądza do swego obsłużenia. Emisja pieniądza musi być zatem podporządkowana programowi produkcji. Mówiąc inaczej, w gospodarce planowej kreacja pieniądza następuje na podstawie kredytowania produkcji.
Przedsiębiorstwa otrzymują pieniądze potrzebne na opłacenie przydzielonych czynników produkcji oraz pokrycie kosztów zbytu gotowych wyrobów, wszystko w formie kredytu bankowego. Pieniądze te wpisywane są na ich dobro na ich rachunkach w banku państwa. Od chwili uruchomienia kredytu przedsiębiorstwa mogą dysponować przydzielonymi pieniędzmi, pokrywając należności za dostawy od innych przedsiębiorstw oraz dokonując wypłat na rzecz swoich pracowników. W ten sposób kreowany za pomocą techniki kredytowej pieniądz dostaje się do obiegu. Nietrudno zauważyć, że ta technika emisyjna ma na celu rzeczywiście bezpośrednie dostarczenie przedsiębiorstwom niezbędnej ilości środków płatniczych potrzebnych do zrealizowania planowych zadań produkcyjnych. Mówiąc inaczej, popyt na pieniądz w gospodarce planowej jest określony przede wszystkim przez plan produkcji. Dotyczy to przede wszystkim działalności eksploatacyjnej przedsiębiorstw. Działalność inwestycyjna bowiem może być w gospodarce planowej finansowana z dotacji budżetowych otrzymywanych za darmo. Nie wyklucza to naturalnie możliwości kredytowania inwestycji na podstawie nadwyżki budżetowej formowanej z wpłat podatku obrotowego[3].
Likwidacja pieniądza kreowanego na zasadzie emisji kredytowej następuje w momencie spłaty kredytu. Oznacza to, że wycofywanie pieniądza z obiegu może nastąpić tylko w wyniku spłaty kredytu. Gdy np. przedsiębiorstwa otrzymują pieniądze na sfinansowanie określonej produkcji, to powrót tych pieniędzy do banku emisyjnego może nastąpić dopiero po sprzedaży ich wyrobów. Jeśli jednak przedsiębiorstwa nie będą w stanie sprzedać całej swojej produkcji, a ich działalność będzie kontynuowana, wysokość udzielanych im kredytów będzie przekraczała kwoty spłat. Powstała stąd różnica odpowiadająca przyrostowi ich zadłużenia netto będzie stanowiła przyrost zasobów pieniężnych[4].
Przyrost ten może przekształcić się w nadwyżkę pieniądza w obiegu, której nie będzie można wycofać. System kredytowego pieniądza papierowego w odróżnieniu od pieniądza manipulowanego nie zawiera mechanizmu, który pozwalałby na wycofywanie jego nadwyżki z obiegu.
Dla ścisłości należy dodać, że jakkolwiek emisja kredytowa jest podstawowym źródłem kreacji pieniądza w gospodarce planowej, to nie jest to źródło wyłączne. Dodatkowym źródłem kreacji pieniądza jest dopływ dewiz, będący rezultatem wymiany międzynarodowej. Przedsiębiorstwa eksportujące będą otrzymywały zapłatę w walucie krajowej. Odpowiednikiem tych płatności będzie wzrost rezerw dewizowych na rachunku aktywów banku państwa. Wypłaty te będą więc miały charakter dodatkowej emisji, ponieważ nie będą się łączyły ze zmniejszeniem się ilości pieniądza na jakimś innym rachunku, lecz będą odpowiadały przyrostowi składników majątkowych banku państwa[5]. To samo dotyczy skupu dewiz lub złota od obywateli. Likwidacja pieniądza kreowanego na podstawie dopływu dewiz będzie następowała, gdy przedsiębiorstwa będą płaciły walutą krajową za dostawy z importu oraz przy sprzedaży dewiz obywatelom. Będzie to związane ze zmniejszaniem się aktywów banku państwa.
W celu lepszego zobrazowania mechanizmu emisyjnego gospodarki planowej najlepiej będzie posłużyć się schematem bilansu banku państwa[6], którego lewa strona informuje, na jakiej podstawie pieniądz jest kreowany, prawa natomiast określa ilość pieniądza w obiegu.
Schemat bilansu banku państwa
Aktywa
- Złoto i dewizy.
- Gotówka w skarbcu.
- Krótkoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw.
Pasywa
- Gotówka w cyrkulacji.
- Depozyty przedsiębiorstw.
- Depozyty budżetowe (rachunek skarbu państwa).
- Nadwyżka budżetowa (kapitał).
Z przedstawionego schematu wynika, że aby zorientować się, jak następuje emisja pieniądza, wystarczy wiedzieć, w jaki sposób powoływane są do życia dwa podstawowe rodzaje aktywów banku państwa: złoto i dewizy oraz krótkoterminowo kredyty dla przedsiębiorstw. Mechanizm formowania tych aktywów został w ogólnych zarysach przedstawiony wcześniej. Natomiast od strony techniki bankowej działa on w sposób następujący. Udzielenie przez bank krótkoterminowych kredytów przedsiębiorstwom znajdzie odbicie w jego bilansie przede wszystkim jako wzrost krótkoterminowego kredytu po stronie aktywów, któremu odpowiada taki sam wzrost na rachunku depozytów przedsiębiorstw po stronie pasywów. Nowy pieniądz może być wydany w jeden z trzech sposobów.
Po pierwsze, przedsiębiorstwa mogą użyć kredytu na zakup przydzielonych środków produkcji od innych przedsiębiorstw. Nie zmieni to nic w bilansie banku państwa, ponieważ depozyt sprzedawców zwiększy się o taką samą sumę, o jaką zmniejszy się depozyt nabywców. Rachunek depozytów przedsiębiorstw jako pozycja pasywów w bilansie banku nie zmieni się.
Po drugie, przedsiębiorstwa mogą zużyć otrzymane pieniądze na pokrycie swoich zobowiązań względem budżetu państwa, wynikających z tytułu podatku obrotowego. W takim wypadku zmniejszy się rachunek depozytów przedsiębiorstwa, natomiast wzrośnie o taką samą kwotę nadwyżka budżetowa, która w gospodarce planowej ma charakter akumulacji kapitałowej[7]. Znajdzie to odbicie w odpowiednich pozycjach bilansu banku państwa.
Wreszcie po trzecie, przedsiębiorstwa będą mogły użyć uzyskanych na podstawie kredytu pieniędzy na wypłacenie wynagrodzeń swoim pracownikom. Będzie to wymagało konwersji części ich depozytów bankowych w pieniądz gotówkowy. Spowoduje to dopływ dodatkowej gotówki do obiegu kosztem spadku gotówki znajdujących się w sejfach banku państwa lub przez wydrukowanie dodatkowej ilości biletów bankowych. W bilansie banku centralnego po stronie pasywów zmniejszy się w rezultacie rachunek depozytów przedsiębiorstw, wzrośnie natomiast rachunek gotówki w cyrkulacji. Podobnie może wzrosnąć każda pozycja pasywów w bilansie banku państwa w wyniku zwiększenia zapasów złota i dewiz.
Szczególną pozycję pasywów w bilansie banku państwa w gospodarce planowej stanowi nadwyżka budżetowa, będąca nadwyżką dochodów nad wydatkami państwa. Są to oszczędności państwa, które przede wszystkim przeznaczone są na finansowanie programu inwestycyjnego, przy czym z punktu widzenia systemu monetarnego jest w zasadzie rzeczą obojętną, czy finansowanie to odbywa się w formie dotacji budżetowych, czy też za pośrednictwem kredytowania inwestycji. W jednym i drugim wypadku oszczędności muszą odpowiadać przy danych cenach środków produkcji uprzednio zaplanowanym realnym rozmiarom akumulacji. W gospodarce planowej nadwyżka budżetowa ma charakter trwałych i celowo tworzonych rezerw pieniężnych, stanowiących największą część zasobów pieniężnych banku państwa. Oprócz funkcji finansowania inwestycji przypada jej w udziale również funkcja głównego czynnika równoważącego krótkoterminowe operacje kredytowe tego banku[8].
W gospodarce planowej, jeśli pominąć bilon, pieniądz może występować pod dwiema postaciami: w formie biletów bankowych, czyli pieniądza gotówkowego, oraz w formie wkładów na rachunkach bankowych, czyli pieniądza bankowego. Tym dwom rodzajom pieniądza odpowiadają dwie sfery obiegu: sfera obiegu gotówkowego i sfera obiegu bezgotówkowego. Pierwsza sfera obejmuje transakcje angażujące gospodarstwa domowe, a więc transakcje dokonywane na detalicznym rynku dóbr konsumpcyjnych. Przedsiębiorstwa wypłacają pracownikom pensje w gotówce, która wraca do nich z powrotem w zamian za sprzedane towary. Druga sfera obejmuje transakcje pomiędzy przedsiębiorstwami, które jakkolwiek wiążą się z przepływami pieniądza – nie wymagają gotówki. Wzajemne dostawy pomiędzy przedsiębiorstwami regulowane są centralnie za pomocą systemu rozdzielnictwa. Na tej podstawie przedsiębiorstwa otrzymują odpowiednią ilość pieniędzy potrzebną do sfinansowania tych dostaw.
Przydział pieniędzy przyjmuje postać wpisu odpowiedniej kwoty na dobro przedsiębiorstwa na jego rachunku w banku. Następnie rachunki bankowe przedsiębiorstw są odpowiednio obciążane lub uznawane na podstawie dowodu dostawy. W rezultacie rachunek odbiorcy jest pomniejszany o odpowiednie kwoty, natomiast rachunek dostawcy jest powiększany o te same kwoty. Również rozliczenia przedsiębiorstw z budżetem państwa mogą odbywać się w trybie bezgotówkowym. Występowanie w gospodarce planowej dwóch sfer obiegu pieniądza nie wyklucza możliwości konwersji pieniądza bankowego w gotówkowy i vice versa. Konwersja pieniądza bankowego w gotówkowy jest centralnie kontrolowana głównie za pomocą planowania zatrudnienia i funduszu płac. Mówiąc ściślej, przedsiębiorstwa mogą w zasadzie przekształcać swoje wkłady bankowe w pieniądz gotówkowy jedynie do wysokości przydzielonego przez CP funduszu płac. Równocześnie zaś gospodarstwa domowe dokonują zakupów na rynku, w wyniku czego spływający na rachunki przedsiębiorstw pieniądz gotówkowy przekształca się w pieniądz bankowy, który na powrót może przejść do sfery obrotu bezgotówkowego.
W gospodarce planowej pieniądz papierowy może występować pod postacią pieniądza gotówkowego i bezgotówkowego. Dlatego przytoczone wyżej wywody na temat kreacji pieniądza papierowego uwzględniają całość jego zasobów bez podziału na dwa jego rodzaje. Byłoby to zresztą niecelowe, ponieważ są to tylko dwie różne formy tego samego pieniądza kreowanego na zasadzie kredytu. Mechanizm emisji kredytowej sam przez się nie przesądza o podziale pieniądza na gotówkowy i bankowy. Podział ten jest określony poza systemem monetarnym przez plany produkcji i plany zatrudnienia.
[1] Por. Z. Fedorowicz, Podstawy teorii pieniądza w gospodarce socjalistycznej, Warszawa 1975, s. 96 i in.
[2] Ibidem, s. 89.
[3] Por. M. Kucharski, Pieniądz, dochód, proporcje wzrostu, Warszawa 1972, s. 50, 67.
[4] Por. I. Fisher, The Theory oflnterest, New York 1954, s. 66.
[5] Por. Z. Fedorowicz, op. cit., s. 137.
[6] Por. M. Kucharski, op. cit., s. 13, 67, 70-71; Z. Fedorowicz, op. cit., s. 136, 149, 164; F. Holzman, Soviet Inflationary Pressure 1928-1957, Quarteiiy Journal of Economics, 1960, vol. 74, May, s. 178.
[7] Por. M. Kucharski, op. cit., s. 67, 68.
[8] Por. Z. Fedorowicz, op. cit., s. 136 i in.; F. Holzman, op. cit., s. 179.