Przykładowy wstęp pracy dyplomowej

WSTĘP

Jednym z podstawowych zadań dyrektora finansowego w przedsiębiorstwie jest prowadzenie polityki finansowej tak, aby zachować równowagę finansową. Decyduje ona w znacznym stopniu o sukcesie, bądź porażce przedsiębiorstwa na rynku. Zacho­wanie równowagi finansowej jest niezmiernie istotne w okresie dekoniunktury gospo­darczej, w którym procesy zarządzania przedsiębiorstwem komplikują się, zapotrzebo­wanie na produkty spada, a wiele firm wykazuje niedobór gotówki. W warunkach zmieniającego się rynku, wzrostu niepewności i ryzyka mogą pojawić się zatory płatni­cze. Szczególnego znaczenia nabiera wówczas posiadanie niezbędnego poziomu kapita­łu obrotowego netto i zdolności do jego uzupełniania.

Właściwy poziom tego kapitału ułatwia zachowanie płynności finansowej w krót­kim okresie i wypłacalności w okresie dłuższym, a jednocześnie pozwala na uzyskanie relatywnie wysokiej stopy zwrotu z kapitału. Poziom kapitału obrotowego netto musi być skorelowany z zapotrzebowaniem na ten kapitał. Można zatem przyjąć, iż znajo­mość poziomu kapitału obrotowego netto oraz zapotrzebowania na ten kapitał jest nie­zbędnym warunkiem elastycznego zarządzania firmą.

Celem niniejszej pracy jest pokazanie sposobów ustalania zapotrzebowania na ka­pitał obrotowy netto i określenie źródeł pokrycia tego zapotrzebowania.

Praca składa się z trzech rozdziałów.

W pierwszym z nich wyjaśnione zostało pojęcie kapitału obrotowego netto, spo­soby ustalania poziomu tego kapitału oraz przesłanek, które warunkują potrzebę posia­dania tego kapitału przez przedsiębiorstwo.

W drugim rozdziale pracy zawarte zostały sposoby ustalania zapotrzebowania na kapitał obrotowy netto. Pokazano ustalanie tego zapotrzebowania na moment sporzą­dzenia sprawozdania finansowego oraz metody ustalania prognozowanego zapotrzebo­wania w wyniku zmian sprzedaży i zmian polityki finansowej przedsiębiorstwa.

Rozdział trzeci zawiera wyniki badań własnych dotyczące poziomu kapitału obro­towego netto i zapotrzebowania na niego w Spółce Alfa w latach 1998-2003.Do obli­czeń wykorzystano metody zaprezentowane w poprzednim rozdziale.

W zakończeniu zawarte zostały ustalenia i wnioski, jakie nasunęły się Autorce w toku realizacji pracy.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz