Wyrażanie uznania wobec pracowników

Wszystko zależy oczywiście od budżetu, ale i tak najważniejszy jest dobry pomysł. Luksusowe przedmioty markowe doskonale spełniają powyższe kryteria. Szczególnie, że większość firm oferuje dziś także produkty w bardziej przystępnych cenach, chcąc w ten sposób edukować potencjalnych klientów i przygotować ich na większe wydatki gdy staną się bardziej zamożni. Często więc pracownika stać na zakup takiego artykułu, ale uważa to za zbędny wydatek.

Doskonałą propozycją w grupie luksusowych artykułów piśmienniczych jest marka Mont Blanc, w grupie zegarków szwajcarski Tissot.

Doskonałymi upominkami są osobiste bibeloty jak np: przycinarki lub futerały dla miłośników cygar, czy chociażby papierośnice, markowe okulary przeciwsłoneczne lub spinki do koszuli.
Nie zapomnijmy o wygrawerowaniu inicjałów lub nawet logo firmy. Najważniejszy jest jednak dobry smak i wysoka jakość przedmiotów wybranych na nagrody.
Kolejna grupa to nagrody związane z indywidualnymi zainteresowaniami pracownika. Jeżeli nurkuje to może wysokiej klasy nóż lub naręczny komputer, jeżeli jest myśliwym to nowoczesną lornetkę z noktowizorem, jeżeli interesuje się fotografią profesjonalny teleobiektyw będzie na pewno wspaniałą nagrodą, a dla żeglarza rejs wynajętym dla niego ekskluzywnym jachtem z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

Poza tym wystarczy przysłuchać się uważnie rozmowom pracowników w poszczególnych grupach zawodowych, o czym rozmawiają i co ich fascynuje. Nieśmiertelny przykład to handlowcy różnego szczebla i ich niekończące się dyskusje o samochodach służbowych, markach, pojemnościach silników, kolorach i wyposażeniu. Przecież zamiast zastanawiać się, w jaki sposób wynagrodzić najlepszego handlowca i jego menedżera mając do dyspozycji 800 – 1000 zł, można po prostu wynająć im na weekend samochód służbowy ich marzeń: Volvo, Saab, jakiś samochód sportowy.

Proste, prawda ? No właśnie, trzeba tylko o tym pamiętać!

Generalnie najważniejsze jest:

1) Najbardziej powinna motywować sama praca

2) To przełożony jest odpowiedzialny za motywowanie pracowników.

W swojej pracy staram się patrzeć nieco szerzej, bo motywowanie odbywa się nie tylko w sferze finansowej (nagrody pieniężne , rzeczowe, wliczam tu także wycieczki), ale też przejawia się w stworzeniu odpowiedniej kultury, atmosfery pracy. Te czynniki są np. dla mnie najważniejsze i jak zauważyłem motywują również osoby z którymi współpracuję i którymi staram się zarządzać w większym stopniu niż sam wymiar finansowy.

Niniejszy artykuł skłania mnie i jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, jak trudne jest „bycie” dobrym managerem. Manager nie może poprzestać na stworzeniu samego systemu, lecz musi bezustannie obserwować i czuwać nad swoimi pracownikami. To z kolei nie jest łatwe, bo wymaga dużo zaangażowania i pracy. Całe szczęście, że wpływa to również motywująco na managera. Jeśli nie wpływa, to powinien zmienić zawód.

Oceń ten post

Dodaj komentarz